Ultrabook vs notebook

0
190
Ultrabook vs notebook
Ultrabook vs notebook

Je pro vás vhodný spíše klasický notebook nebo ultrabook? Uděláme si srovnání, které vám pomůže lépe určit, jestli pro vás nebude ultrabook lepší volbou. Ultrabooky jsou štíhlé, lehké, elegantní a rychlé, proto se i předpokládá, že v budoucnu nahradí klasické notebooky. Je to jako u telefonů, aby je mohli výrobci nabízet a lákat nové zákazníky, dělají je stále tenčí a s větším výkonem.

Staré klasické notebooky jsou zatím stále nejpopulárnější. Podíváme se na to, co mají notebooky a ultrabooky společného a především na to, v čem se odlišují.

Hlavní rozdíl

Notebooky jsou v mnoha provedeních, úhlopříčku mají nejčastěji od 10 do 20 palců a váhu mají zhruba od 1 do 8 kilogramů. Nejčastějším typem jsou notebooky s úhlopříčkou 15,6 palce, protože jsou dostatečně výkonné, aby zvládly většinu běžných činností, od surfování až po sledování filmů, poslech hudby nebo hraní her.

Ultrabooky jsou speciálním plemenem notebooků. V mnoha ohledech se chovají i vypadají jako notebooky. Musí však splnit řadu kritérií, aby získaly titul „ultrabooku“. Jsou to kritéria stanovená společností Intel. Je to dlouhý příběh, ale my ho zkrátíme. Ultrabooky musí být tenké (18 mm a méně u strojů s displeji do 14 palců a 23 mm u těch s většími obrazovkami), musí mít soubor hardwarových platforem Intel ULV a rychlé úložiště (SSD nebo kombinaci HDD a SSD), musí být schopny běžet alespoň 5 hodin na jedno nabití a podporovat několik technologií Intel, jako je jejich Anti-Theft nebo Identity Protection Technology.

Podobnosti

Prakticky až na několik výjimek, ultrabooky a standardní notebooky sdílejí mnoho běžných vlastností, jako je tvar, standardní prvky (obrazovka, klávesnice, porty, hardware) a celkovou funkčnost. Ultrabooky, podobně jako většina notebooků, používají Windows a veškerý software kompatibilní s operačním systémem Microsoft, od základních prohlížečů nebo programů Office až po složitější aplikace nebo hry.

Jinými slovy, ultrabooky jsou tenčí, výkonnější a vytrvalejší, můžete je však použít pro víceméně stejné věci, pro které byste používali běžný notebook.

Ultrabook nebo notebook – 2. část

V první části jsme si popsali základní informace o tom, co mají noteboky a ultrabooky společného. Nyní si představíme, v čem se tyto dva konkurenti odlišují.

Design a vzhled

Jak už jsme si popsali dříve, ultrabooky mají ve srovnání s drtivou většinou notebooků jednu hlavní výhodu, jsou tenčí a zároveň lehčí. Vezměme si například segment 13,3 palce, kde většina ultrabooků váží méně než 1,5 kg a je tenká až 18 mm, zatímco běžné přenosné notebooky jsou silnější a dosahují hmotnosti 2 kg a více.

Intel ve skutečnosti neudává hmotnostní limit pro ultrabooky, ale udává, jaká by měla být tloušťka. Ultrabooky do 14 palců musí v nejsilnějším bodě měřit 18 mm nebo méně, zatímco větší ultrabooky s úhlopříčkou 14 a 15,6 palce mohou mít tloušťku až 21 mm. Pokud je na konkrétních ultraboocích dotyková obrazovka, limit vzroste na 23 mm.

Co se týče materiálů, u ultrabooků jsou plasty často nahrazeny prémiovými materiály, vyskytuje se u nich hořčík, hliník, uhlíková vlákna, sklo a další.

Klávesnice

Většina ultrabooků nabízí díky své tenké siluetě spíše mělké klávesnice a tady mohou klasické notebooky vystoupit před jejich konkurenty, protože je na nich více místa pro lepší klávesnici. Ale to není běžné pravidlo, protože existuje spousta ultrabooků s dobrou klávesnicí a ještě více notebooků s hroznými klávesnicemi. Kromě toho stojí za zmínku, že u většiny ultrabooků máte podsvícené klávesnice, zatímco u notebooků je to funkce vyhrazená pouze pro prémiové modely.

Hardware a výkon

I když musí být ultrabooky postaveny na platformách Intel ULV, a protože jsou tak štíhlé, obvykle obsahují integrovanou grafiku, pro klasické notebooky je k dispozici více konfigurací, které se táhnou od nízkých nastavení vstupní úrovně napájení, až k nejsilnějším čtyřjádrovým procesorům a dedikovaným grafickým řešením v nejnovějších herních soupravách.

Ultrabooky jsou také poměrně pohotové, protože tyto platformy ULV tlačí na dobrý výkon, zvláště když jsou spojeny se slušným množstvím paměti RAM a možnostmi rychlého úložiště, což je u standardního moderního počítače obvykle překážkou (běžné pevné disky jsou poměrně pomalé). I přesto jsou platformy ULV určeny k zajištění dobré rovnováhy mezi výkonem a spotřebou, proto u notebooků najdete spoustu silnějších konfigurací, které vytvářejí lepší výkon bez ohledu na životnost baterie.

Ultrabook nebo notebook – 3. část

V předchozím díle jsem si představili hlavní rozdíly ultrabooků a notebooků, co se týče designu, klávesnice a výkonu, nyní se podíváme na další odlišnosti.

Životnost baterie

Ultrabooky mají tendenci vydržet na jedno nabití mnohem déle, než průměrné notebooky. Předpisy společnosti Intel ve skutečnosti uvádějí, že IvyBridge nebo starší ultrabooky musí běžet alespoň 5 hodin na nabití, zatímco novější ultrabooky Haswell musí splňovat přísnější pravidla: 9 hodin nečinnosti, 6 a více hodin při přehrávání videa a nejméně 7 dní pohotovostního režimu.

Kvůli úspoře místa jsou u ultrabooků baterie často v pouzdře a není možné je vyjmout, stejně tak jako ostatní hardwarové komponenty. To ovšem není případ běžných notebooků, kde jsou baterie, paměť nebo paměťové jednotky poměrně snadno přístupné a vyměnitelné. Ale to by vás jako průměrného uživatele opravdu nemělo obtěžovat, i když by se vám možná nelíbilo, že nemůžete vyjmout baterii, pokud máte už přístroj delší dobu a baterie nevydrží tak dlouho nabitá, jako u nového zařízení.

Zahřívání

Vzhledem k tomu, že jsou ultrabooky velmi tenké, stojí za zmínku, že při používání náročných programů se mohou docela zahřát, zejména u verzí se speciální grafikou. Kovová těla mají obrovskou roli v tom, že teplo jde přímo k uživatelům.

Obrazovka

Pokud jde o obrazovky, v obchodech je dnes k dispozici několik desítek ultrabooků, jejichž displeje se pohybují od úhlopříčky 11,6 palce až po standardní 15,6 palce. Většina prémiových ultrabooků má některé vysoce kvalitní obrazovky s IPS panely, vysoce kvalitním rozlišením a dokonce i dotykovými obrazovkami (dotykové obrazovky jsou třeba u ultrabooků Haswell samozřejmostí). Klasické notebooky najdete v malých velikostech se 7 nebo 8 palcovými displeji až po multimediální monstra s 20-ti palcovými obrazovkami a na všech těchto zařízeních máte na výběr z mnoha panelů a typů obrazovek.

Ceny

V dnešní době můžete získat notebook kdekoli od několika jednotek tisíc až po desítky tisíc korun. Nejlevnější ultrabooky obvykle seženete od deseti tisíc korun výše. Ultrabook, který je stejně výkonný jako notebook je podstatně dražší, ale to je daň za výhody, které s ultrabookem, máte, od nízké hmotnosti až po výdrž baterie, skvělé zpracování, funkce aj.

Ultrabook nebo notebook?

Nyní již víte, že se notebooky a ultrabooky v mnohém liší. Notebooky jsou tu již dlouho a nabízí se jich neskutečné množství. Ultrabooků je na trhu sice méně, ale jejich množství se každý den zvyšuje, rovněž se snižují i jejich ceny, takže jsou pro uživatele stále více dostupnější.

Mohlo by vás zajímat: Ultrabook, netbook, notebook, laptop – znáte mezi nimi rozdíl?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno